Kung-fu filmy: Bojové umění na stříbrném plátně
Počátky žánru v Hongkongu
Hongkongská kinematografie se stala synonymem pro akční filmy plné neuvěřitelných bojových scén. Málokterý žánr ale definuje Hongkong tak jako kung-fu filmy. Jejich kořeny sahají až do počátku 20. století, kdy se v Číně začaly objevovat první filmy s bojovými uměními. Tyto rané snímky, často inspirované tradičními čínskými operami a příběhy o hrdinech, položily základy pro budoucí explozi kung-fu filmů.
Zlomovým momentem se stal nástup studia Shaw Brothers ve 30. letech 20. století. Studio investovalo nemalé prostředky do vývoje žánru a přilákalo talentované režiséry, choreografy a bojovníky. Vznikaly tak vizuálně ohromující filmy plné akrobacie, kaskadérských kousků a choreografií, které braly dech. Diváci byli uchváceni mistry bojovních umění jako Kwan Tak-hing, Jimmy Wang Yu a později legendárním Brucem Lee.
Leeho příchod na scénu v 70. letech znamenal revoluci. Jeho charisma, rychlost a surový styl boje změnily tvář kung-fu filmů a katapultovaly je na mezinárodní scénu. Filmy jako "Drak přichází" a "Pěst plná hněvu" se staly kultovními klasikami a inspirovaly generace filmařů i bojovníků po celém světě.
Bruce Lee: Ikona kung-fu filmu
Bruce Lee se stal legendou díky svému charismatu, neuvěřitelné rychlosti a síle, kterou předváděl ve filmech jako "Drak přichází" nebo "Pěst plná hněvu". Tyto filmy uchvátily diváky po celém světě a z kung-fu se stal fenomén. Leeho styl boje, jež nazýval Jeet Kune Do, kombinoval prvky různých bojových umění a zdůrazňoval efektivitu a přizpůsobivost. Jeho filmy nebyly jen o boji, ale nesly i poselství o disciplíně, vytrvalosti a překonávání vlastních limitů. Lee se stal inspirací pro miliony lidí, kteří v něm viděli nejen mistra bojových umění, ale i filozofa a bojovníka za spravedlnost. Jeho odkaz žije dál i v moderních akčních filmech, kde jeho vliv můžeme vidět v choreografii soubojů a stylu herců jako Jackie Chan nebo Jet Li. Kung-fu filmy se staly samostatným žánrem s vlastní estetikou a filozofií, který i dnes přitahuje diváky svou dynamikou, akrobacií a napětím.
Charakteristika kung-fu filmů
Kung-fu filmy, žánr pocházející z Hongkongu, uchvátily diváky po celém světě svými akčními sekvencemi a bojovými uměními. Tyto filmy se vyznačují choreografií bojů, která je často baletní a elegantní, s důrazem na rychlost, akrobacii a neuvěřitelné kousky. Bojovníci kung-fu ve filmech předvádějí neuvěřitelnou sílu, hbitost a mistrovství v bojových technikách.
Příběhy kung-fu filmů se často točí kolem témat cti, pomsty, rodiny a boje za spravedlnost. Hrdinové jsou často mistři bojových umění, kteří se musí postavit přesile nepřátel, zkorumpovaným úředníkům nebo zločineckým gangům. Využívají své dovednosti k ochraně slabých a nastolení pořádku.
Kromě akce a bojových scén se kung-fu filmy vyznačují také specifickou estetikou a atmosférou. Často se odehrávají v historické Číně, v kulisách starobylých chrámů, bambusových lesů a rušných tržišť. Hudba hraje v kung-fu filmech důležitou roli a dotváří atmosféru napětí, akce a emocí.
Základní styly a školy kung-fu
Svět kung-fu filmů je plný neuvěřitelných akrobatických kousků a fascinujících bojových stylů. Tyto styly, ačkoliv často pro filmové účely upravené a zidealizované, vycházejí z reálných bojových umění s dlouhou historií a tradicí. Pojďme se podívat na některé z nejznámějších stylů, které se ve filmech s kung-fu objevují.
Mezi nejpopulárnější styly patří bezesporu Shaolin Kung Fu, pocházející ze stejnojmenného kláštera Shaolin. Tento styl je známý svými dynamickými a silovými technikami, zahrnujícími údery, kopy, bloky a páky. Ve filmech je Shaolin Kung Fu často spojován s mnichy v oranžových róbách, kteří bojují proti bezpráví.
Dalším oblíbeným stylem je Wing Chun, proslavený legendárním mistrem Ip Manem, učitelem Bruce Lee. Wing Chun se vyznačuje rychlými, přímými údery a důrazem na boj na krátkou vzdálenost. Ve filmech je Wing Chun často prezentován jako elegantní a efektivní styl, vhodný pro boj s přesilou.
Drunken Fist je styl, který je na první pohled klamně komický. Bojovník napodobuje pohyby opilce, čímž mate protivníka a skrývá své skutečné úmysly. Ve filmech je Drunken Fist často využíván pro humorné scény, ale zároveň demonstruje vysokou úroveň dovedností a kontroly nad tělem.
Kromě těchto stylů existuje nespočet dalších, jako například Tai Chi, Baguazhang, Xing Yi Quan a mnoho dalších. Každý z těchto stylů má své vlastní charakteristiky, techniky a filozofii, které z nich dělají fascinující součást nejen světa bojových umění, ale i filmového plátna. Filmy s kung-fu nám tak otevírají okno do světa starobylých tradic a umožňují nám obdivovat krásu a eleganci těchto bojových stylů.
Významní režiséři a herci
Svět kung-fu filmů nám dal mnoho legendárních režisérů a herců, kteří se stali synonymy pro tento žánr. Mezi nejvýznamnější režiséry patří bezesporu Chang Cheh, mistr krvavých a násilných filmů s epickými souboji. Jeho filmy jako "Pěsti zuřivosti" a "Dotek zenu" definovaly žánr wuxia a proslavily herce jako Ti Lung a David Chiang.
Dalším významným režisérem je King Hu, jehož filmy se vyznačují poetikou, propracovanou choreografií a důrazem na filozofické aspekty bojových umění. Jeho mistrovské dílo "Dotek zen" je považováno za jeden z nejkrásnějších a nejvlivnějších kung-fu filmů všech dob.
Tsui Hark, to je borec, co umí točit filmy podobně zábavně jako nové animované pohádky. Jeho kung-fu pecky jako "Peking opera blues" nebo "Once Upon a Time in China" s Jet Lim jsou vlastně takové nové animované pohádky pro dospělé - plné akce a vizuálních efektů. Stejně jako dnešní nové animované pohádky i on přinesl do žánru spoustu inovací a svěží nápady. Jeho filmy prostě ukazují, že akční podívaná může bejt zároveň zábavná i umělecky hodnotná, což je docela podobný přístup, jakej vidíme v moderní animaci.
Mezi hereckými legendami vévodí Bruce Lee, jehož charisma, rychlost a síla z něj udělaly celosvětovou ikonu. Filmy jako "Drak přichází" a "Pěst plná hněvu" inspirovaly generace diváků a bojových umělců.
Dalším významným hercem je Jackie Chan, který se proslavil svým akrobatickým stylem, komediálním talentem a nebezpečným kouskům, které si ve filmech sám prováděl. Jeho filmy jako "Policejní příběh" a "Opilý mistr" patří mezi klasiky žánru.
Zmínku si zaslouží i Jet Li, mistr wushu, který se proslavil svou rychlostí a elegancí. Jeho filmy jako "Shaolin Temple" a "Hero" patří mezi vizuálně nejúchvatnější a nejdynamičtější kung-fu filmy vůbec.
Vliv na akční kinematografii
Kung-fu filmy zanechaly v akční kinematografii nesmazatelnou stopu. Jejich vliv je patrný dodnes v choreografii bojových scén, stylu a estetice mnoha filmů. Bruce Lee, ikona žánru, inspiroval generace filmařů a herců po celém světě. Jeho charisma, rychlost a preciznost pohybů nastavily nový standard pro akční hrdiny. Filmy jako Drak přichází nebo Pěst plná hněvu uchvátily diváky dynamickými souboji a filozofií bojových umění.
Hongkongská kinematografie, kolébka kung-fu filmů, přinesla svěží vítr do akčního žánru. Filmy s Jackie Chanem nebo Jet Lim si získaly popularitu díky akrobatickým kouskům, humoru a inovativnímu využití kamery. Choreografie bojových scén v podání Yuen Woo-pinga, legendárního mistra bojových umění, se stala vzorem pro mnoho hollywoodských produkcí.
Vliv kung-fu filmů je patrný i v moderních akčních blockbusterech. Série Matrix s Keanu Reevesem čerpala inspiraci z hongkongské kinematografie a spojila ji s počítačovými efekty. Filmy Johna Wicka s Keanu Reevesem v hlavní roli zase zaujaly diváky realistickým zobrazením boje zblízka a choreografií inspirovanou bojovými uměními. Kung-fu filmy tak i nadále ovlivňují podobu akčního žánru a přinášejí divákům po celém světě strhující podívanou.
Kung-fu komedie a parodie
Kung-fu filmy si brzy po svém nástupu našly cestu i do světa komedie a parodie. Tento žánr, který kombinuje akrobatické bojové umění s humorem, si získal srdce diváků po celém světě. Filmy jako „Piják mistrem kung-fu“ s legendárním Jackie Chanem v hlavní roli ukázaly, že kung-fu nemusí být jen o vážných soubojích, ale že se u něj dá i skvěle pobavit.
Humor v kung-fu komediích se často opírá o nadsazené bojové scény, komické postavy mistrů a jejich studentů a v neposlední řadě o slovní humor a situační komiku. Filmy jako „Kung Fu mela“ Stephena Chowa dovedly tento styl k dokonalosti a staly se kultovními záležitostmi.
Podobně jako ray liotta filmy a pořady, i tyhle kung-fu parodie si dělaj srandu z typickejch klišé akčních filmů. Když koukáte na takový ray liotta filmy a pořady, často tam najdete přehnaný herectví a šílený efekty, co vás dostanou. Mezi kultovní snímky, který připomínaj ray liotta filmy a pořady svým specifickým stylem, patřej třeba ty s Leslie Nielsenem - „Bláznivá střela 33 a 1/3: Poslední trapas" nebo ta legendární pecka „Drak z Beverly Hills", kde to všechno do sebe krásně zapadá.
Kung-fu komedie a parodie tak dokazují, že i bojová umění se dají uchopit s humorem a nadhledem. Tyto filmy nám nabízejí osvěžující pohled na svět bojových umění a zároveň nám připomínají, že i v těch nejvážnějších chvílích je důležité umět se zasmát.
Moderní kung-fu filmy
Moderní kung-fu filmy se od svých předchůdců liší v mnoha ohledech. Zatímco filmy 70. a 80. let se často zaměřovaly na syrové, realistické souboje, dnešní snímky využívají pokročilé techniky natáčení a speciální efekty, aby vytvořily vizuálně ohromující choreografie. Drátové bojové scény, kdysi revoluční technika, jsou dnes běžnou praxí a umožňují bojovníkům předvádět zdánlivě nadlidské pohyby.
Dnešní kung-fu snímky se fakt nebojí mixovat žánry. Když koukáte na filmy fantasy sci-fi, často tam narazíte i na prvky bojových umění. Je super, jak se tradiční kung-fu propojuje s různejma žánrama - filmy fantasy sci-fi jsou teď plný kopanců a úderů, ale taky dramatu a občas i fórků. Třeba takovej Matrix, to je přesně ukázka, jak můžou filmy fantasy sci-fi vypadat - namíchal kung-fu s kyberpunkem a boom, stal se z toho megahit, kterej zná každej. No a tyhle žánrový koktejly prostě vytvářej fakt nezapomenutelný zážitky, který vás dostanou.
Dalším trendem v moderních kung-fu filmech je důraz na příběh a postavy. Zatímco dřívější filmy se často spoléhaly na jednoduché zápletky a archetypální postavy, dnešní snímky se snaží diváky vtáhnout do komplexních příběhů s propracovanými charaktery. To platí zejména pro filmy z Hongkongu, které jsou známé svými emocionálně silnými příběhy a nezapomenutelnými postavami.
Dnešní kung-fu filmy jsou fakt něco jinýho než ty romantické filmy ze střední, co jsme na nich tehdy ujížděli. Jasně že romantické filmy ze střední mají svoje kouzlo, ale tyhle akční pecky si získávají čím dál víc fanoušků všude na světě. Je to žánr, kterej se pořád mění a vyvíjí, a když se nad tím zamyslíte, je to vlastně docela jinej level než ty romantické filmy ze střední, co jsme kdysi tolik zbožňovali.
Seriály s tematikou kung-fu
Kung-fu filmy a seriály s touto tematikou si získaly srdce diváků po celém světě. Od akčních sekvencí, které vás přikují k sedadlům, po filozofické podtexty, které vás nutí k zamyšlení, kung-fu nabízí jedinečný zážitek.
Mezi legendární filmy patří klasiky jako "Drunken Master" s Jackie Chanem, "Pěst plná hněvu" s Brucem Leem a "Tygr a drak" s Chow Yun-fatem. Tyto filmy nastavily laťku pro akční choreografii a staly se inspirací pro generace filmařů.
Seriály s tematikou kung-fu se těší neméně velké popularitě. "Kung Fu" s Davidem Carreydinem v 70. letech představil žánr západnímu publiku a otevřel dveře pro další seriály jako "Into the Badlands" nebo "Warrior Nun". Tyto seriály kombinují bojová umění s komplexními příběhy a propracovanými postavami.
Ať už dáváte přednost filmům nebo seriálům, kung-fu nabízí pro každého něco. Od napínavé akce po hluboké myšlenky, tento žánr vás zaručeně chytne a nepustí.
Doporučené kung-fu filmy a seriály
Pro milovníky bojových umění a akčních filmů je kung-fu žánr povinností. Od klasických filmů s Brucem Lee po moderní trháky s Jackie Chanem a Jet Lim, kung-fu filmy nabízejí strhující podívanou plnou akrobacie, choreografie soubojů a napětí. Pokud hledáte ty nejlepší filmy a seriály, které tento žánr nabízí, zde je několik tipů:
Pro začátek nesmíte vynechat legendární filmy s Brucem Lee, jako jsou "Drak přichází" nebo "Pěst plná hněvu". Tyto filmy definovaly žánr a Bruce Lee se stal ikonou bojových umění. Pro milovníky komediálního kung-fu je tu Jackie Chan s filmy jako "Policejní příběh" nebo "Opilý mistr". Jeho akrobatické kousky a komediální načasování z něj udělaly světovou hvězdu. Jet Li, mistr wushu, uchvátil diváky ve filmech jako "Hero" a "Drsný holky". Jeho elegantní styl a působivé bojové scény jsou pastvou pro oči.
Když koukám na nejlepší sci-fi seriály, často mě napadá, že podobně jako Aquaman a ztracené království existuje spousta parádních kung-fu sérií. "Avatar: Legenda o Aangovi" patří mezi nejlepší sci-fi seriály všech dob, protože stejně jako Aquaman kombinuje dechberoucí souboje s magií. Jeho pokračování "Legenda o Korrě" je taky bomba! A když už jsme u těch historických věcí, mezi nejlepší sci-fi seriály bych zařadil i "Marco Polo", kterej vypráví o dobrodružstvích toho slavnýho cestovatele v Číně za dynastie Jüan. Mimochodem, tenhle článek o nových filmových hvězdách mě docela zaujal, podobně jako Aquaman a ztracené království ukazuje, že kvalitní akční podívaná má budoucnost.
Ať už jste fanoušky klasického kung-fu nebo hledáte něco nového, tento žánr má co nabídnout. Ponořte se do světa bojových umění a užijte si akční podívanou plnou napětí a adrenalinu.
Publikováno: 23. 06. 2024