Vodní svět: Přežije recenzi nebo se utopí?
V záplavě filmových recenzí, které se valí na diváka ze všech stran, je snadné přehlédnout ty snímky, jež si zaslouží naši pozornost. Vodní svět, postapokalyptický film z roku 1995 s Kevinem Costnerem v hlavní roli, patří bezesporu do této kategorie. Ačkoliv se v době svého uvedení nesetkal s jednoznačně pozitivním ohlasem kritiky, postupem času si vydobyl kultovní status a dodnes fascinuje diváky po celém světě. V čem tkví jeho nadčasovost? Je to snad v originálním pojetí světa zničeného ekologickou katastrofou? Nebo v charismatickém výkonu Kevina Costnera coby osamělého mořského vlka? Možná je to kombinace obojího, doplněná o strhující akční scény a nečekané zvraty, která dělá z Vodního světa film, o němž se stále mluví a píše.
Stručný děj filmu
V daleké budoucnosti, kdy roztáté polární ledovce zaplavily Zemi a proměnily ji v nekonečný oceán, se lidstvo zoufale drží života na umělých plovoucích ostrovech a zrezivělých vracích lodí. V tomto nehostinném světě se potkáváme s Marinerem, osamělým a mlčenlivým mužem, jehož tělo nese pozoruhodné mutace – žábry za ušima a plovací blány mezi prsty. Mariner se stává nechtěným ochráncem mladé ženy Helen a její adoptivní dcery Enoly, které na svém těle ukrývají tajemství – mapu vedoucí k bájné pevnině. Toto tajemství se snaží získat nelítostný Deacon, vůdce nelítostných kuřáků, kteří se na svých upravených plavidlech prohánějí po hladině a terorizují přeživší. Mariner, Helen a Enola se tak ocitají uprostřed nelítostného boje o přežití a hledání ztraceného domova. Během své strastiplné cesty se setkávají s dalšími přeživšími, z nichž někteří se k nim přidávají, zatímco jiní se uchylují k násilí a zradě.
Kevin Costner jako Námořník
Kevin Costner se ve Vodním světě s vervou vrhá do role Námořníka, drsného vlka samotáře brázdícího nekonečné vodní pláně. Jeho ztvárnění je syrové, autentické a plné melancholie. Costnerovi věříte každý šrám na tváři i touhu po bájné pevnině. Jeho Námořník je muž s minulostí, která ho pronásleduje, a budoucností, která je nejistá. Přesto se v něm skrývá jiskřička naděje a lidskosti, která se projeví zejména v interakci s malou Helenou a odolnou Helen. Právě Costnerův výkon je jedním z hlavních taháků filmu. Jeho charisma a charisma drsného hrdiny s dobrým srdcem dodávají Vodnímu světu hloubku a emoce, které rezonují s divákem i po letech. Námořník se tak stává ikonickou postavou postapokalyptického žánru a důkazem Costnerova hereckého talentu. I přes kritiku, která film provázela, nelze Costnerovi upřít, že do role vložil celé své srdce a pomohl stvořit nezapomenutelný kus filmové historie.
Vizuální stránka a efekty
Vodní svět, ačkoliv je kritizovaný pro svůj scénář a některé herecké výkony, si zaslouží uznání za svou vizuální stránku a efekty. Film se odehrává v budoucnosti, kde Zemi pohltila voda, a tvůrci odvedli úžasnou práci při vytváření tohoto depresivního, ale vizuálně ohromujícího světa. Od nekonečných oceánů po zrezivělé zbytky civilizace, každý záběr dýchá detaily a atmosférou. Zvláštní zmínku si zaslouží design kostýmů a rekvizit, které perfektně dokreslují drsný život na vodě. Akční scény, obzvláště ty s plachetnicemi, jsou natočeny s bravurou a napětím. Diváci doslova cítí vítr v zádech a cákající vodu na tváři. I po letech od premiéry Vodní svět vizuálně obstojí a dokazuje, že i s omezenými technologiemi dokázali tvůrci vytvořit nezapomenutelný filmový zážitek.
Vlastnost | Vodní svět | Mad Max: Fury Road |
---|---|---|
Rok vydání | 1995 | 2015 |
Prostředí | Zatopena Země | Pustina |
Hlavní hrozba | Nedostatek pitné vody | Nedostatek paliva |
Akční scény a napětí
Vodní svět Kevin Costner nešetří akcí a napětím. Od úvodních scén, kde se Mariner snaží uniknout kuřákům na svém trimaranu, až po finální bitvu o ostrov s vegetací, je film nabitý adrenalinovými sekvencemi. Zběsilé honičky na vodních skútrech, souboje na harpuny a potápěčské scény v troskách potopených měst vás nenechají vydechnout. Režisér Kevin Reynolds mistrně buduje napětí a dávkuje akční scény tak, aby diváka neunavily, ale naopak udržely v neustálé pozornosti. Zvláštní zmínku si zaslouží i vizuální stránka filmu, která i přes svůj věk stále dokáže ohromit. Detailně propracované modely lodí, kostýmy a kulisy potopeného světa vytváří působivou atmosféru, která vás vtáhne do děje a nepustí až do konce.
Ekologické poselství
Vodní svět, ačkoliv se odehrává v nepříliš optimistické budoucnosti, nenabízí jen bezútěšnou apokalypsu. Naopak, v jádru filmu tepe silné ekologické poselství. Zobrazením světa, kde rozmařilost a neúcta k přírodě vedly k zkáze, nás nutí k zamyšlení nad vlastním chováním. Film nepřímo kritizuje konzumní styl života a zdůrazňuje důležitost udržitelnosti a zodpovědnosti vůči planetě. Zároveň ale nesklouzává k beznaději. Hlavní hrdina, ač zocelený drsným světem, v sobě nezapře lidskost a touhu po lepším světě. Jeho snaha o nalezení bájné pevniny symbolizuje naději a víru v to, že i z popela zkázy může vzejít nový začátek. Vodní svět tak nepůsobí jako moralizující ekologická agitka, ale spíše jako inteligentní a strhující film s hlubším poselstvím. Nabízí nám možnost zamyslet se nad důsledky našich činů a ukazuje, že i v těch nejtěžších podmínkách se dá najít síla k boji za lepší budoucnost.
Kritika a přijetí
Film Vodní svět, futuristická akční podívaná s Kevinem Costnerem v hlavní roli, se po svém uvedení v roce 1995 setkal s rozporuplnými reakcemi kritiky i diváků. Zatímco vizuální stránka filmu a akční scény sklidily převážně pozitivní ohlasy, scénář a herecké výkony rozdělily publikum na dva nesmiřitelné tábory. Kritici filmu vyčítali především předvídatelnou zápletku, ploché charaktery a místy až příliš pomalé tempo vyprávění. Naopak fanoušci ocenili originální prostředí, strhující akční sekvence a Costnerův charismatický výkon v roli tajemného tuláka. I přes vlažnější přijetí se Vodní svět stal v kinech komerčním hitem a postupem času si vydobyl status kultovní klasiky. Dnes je film vnímán jako vizuálně ohromující spektákl s ekologickým poselstvím, který i po letech dokáže zaujmout a pobavit.
Srovnání s jinými filmy
Vodní svět, ačkoliv originální ve své premisu a vizuálním zpracování, nevyhnutelně svádí k porovnání s jinými postapokalyptickými filmy. Podobně jako Šílený Max se odehrává ve světě zničeném ekologickou katastrofou, kde o přežití bojují drsní jedinci. Zatímco však Šílený Max sází na akci a vizuální styl, Vodní svět se pokouší o komplexnější příběh s ekologickým poselstvím.
Srovnání s Šíleným Maxem je nasnadě i kvůli akčním scénám, které jsou v Vodním světě jedním z hlavních lákadel. Na rozdíl od syrové brutality Šíleného Maxe však Vodní svět sází spíše na nadsázku a humor, což mu vyneslo kritiku za přílišnou rozpustilost a odklon od vážnosti tématu.
Někteří kritici také nacházejí paralely s filmem Kevin Costner - Wyatt Earp, ve kterém Costner ztvárnil legendárního šerifa. Obě postavy spojuje drsný vzhled, mlčenlivost a nekompromisní smysl pro spravedlnost. Vodní svět však nedosahuje epické šíře a historické hloubky Kevina Costnera - Wyatt Earpa a zůstává spíše akční podívanou s ekologickým podtextem.
Vodní svět je film plný vizuálně ohromujících scén, ale bohužel postrádá hloubku příběhu a propracovanost postav.
Zdeněk Novotný
Vodní svět, ať už se na něj díváme jako na film nebo na fenomén, zanechává v divákovi rozporuplné pocity. Na jednu stranu je to vizuálně ohromující podívaná s působivými akčními scénami a zajímavým, i když ne zcela originálním, konceptem světa. Kevin Costner v roli námořníka bojujícího o přežití v pustině nekonečného oceánu podává solidní výkon a atmosféra beznaděje a zoufalství je místy až hmatatelná. Na stranu druhou, scénář trpí řadou klišé a nelogičností, některé postavy působí ploše a místy film sklouzává k přílišné naivitě. Vodní svět tak zůstává spíše nevyužitým potenciálem, který sice dokáže zaujmout a pobavit, ale zároveň v divákovi zanechává pocit, že to mohlo být mnohem, mnohem lepší. Přesto, nebo možná právě proto, si Vodní svět i po letech drží své místo v popkultuře a pro mnohé fanoušky se stal kultovní záležitostí.
Hodnocení filmu (hvězdičky/body)
Ačkoliv vizuální stránka filmu a akční scény dodnes berou dech, celkové hodnocení Vodního světa nemůže bohužel šplhat do závratných výšin. Snímek s rozpočtem tehdy astronomických 175 milionů dolarů se potýkal s problémy během natáčení a i přes slušný komerční úspěch se mu nepodařilo naplnit očekávání. Kritika mu vyčítala především ploché postavy, předvídatelný scénář a přílišnou délku. Zatímco Kevin Costner jakožto mlčenlivý Mariner působí v postapokalyptické pustině věrohodně, Dennis Hopper v roli záporáka Deacona ztrácí na komiksovosti. Ekologické poselství, byť aktuální i dnes, zaniká v záplavě akce a honiček na vodních skútrech. Vodní svět tak zůstává spíše nevyužitým potenciálem a ukázkou toho, že ani obrovský rozpočet a hvězdné obsazení automaticky nezaručí filmový zážitek. Pokud se ale dokážete oprostit od těchto nedostatků a užít si vizuální stránku a akční jízdu, pak vám Vodní svět může i po letech nabídnout solidní porci zábavy.
Publikováno: 17. 11. 2024