Dovolená na dohodu o provedení práce: Co potřebujete vědět?

Dovolená Dohoda O Provedení Práce

DPP a nárok na dovolenou

Dohoda o provedení práce, zkráceně DPP, je oblíbená forma krátkodobé spolupráce. Co se ale stane s dovolenou, když pracujete na DPP? I na DPP máte nárok na dovolenou, i když nepracujete na hlavní pracovní poměr. Zákoník práce garantuje i "dohodářům" právo na odpočinek. Místo dnů dovolené se ale u DPP počítají hodiny. Za každých 2,083 odpracovaných hodin vám náleží 0,25 hodiny dovolené. Pokud tedy v měsíci odpracujete například 60 hodin, máte nárok na zhruba 7 hodin dovolené. Důležité je pamatovat, že dovolená se u DPP neproplácí. Nevyčerpanou dovolenou si tak nemůžete nechat proplatit při skončení DPP. Před podpisem DPP si vždy pečlivě prostudujte podmínky a ujistěte se, že rozumíte svým právům a povinnostem.

Výpočet dovolené na DPP

Dohoda o provedení práce (DPP) je specifický typ pracovněprávního vztahu, který s sebou nese některá specifika, včetně problematiky dovolené. Na rozdíl od běžného pracovního poměru, kde má zaměstnanec nárok na placenou dovolenou v délce 4 týdnů, u DPP se dovolená počítá poměrně. Nárok na dovolenou vzniká, pokud odpracujete pro daného zaměstnavatele alespoň 4 týdny v roce. Výše dovolené se pak odvíjí od počtu odpracovaných dnů. Za každý odpracovaný den vám náleží 0,4167 dne dovolené. Pokud tedy například odpracujete 20 dní v měsíci, máte nárok na 8,33 dne dovolené. Je důležité si uvědomit, že dovolená se u DPP nezaokrouhluje na celé dny. Pokud tedy vám vyjde výpočet například na 8,33 dne, máte nárok přesně na tento počet dní a hodin. Zaměstnavatel vám nemůže tuto dovolenou zaokrouhlit dolů ani nahoru.

Pracovní dny a dovolená

Dohoda o provedení práce, zkráceně DPČ, je oblíbená forma krátkodobé spolupráce. Co se týče pracovní doby a dovolené, i zde platí specifická pravidla. Pracovní doba u dohody o provedení práce nesmí přesáhnout v průměru polovinu fondu pracovní doby, a to za období, na které se dohoda uzavírá, maximálně však 52 týdnů. To znamená, že pokud pracujete na DPČ, nemůžete odpracovat více hodin, než je polovina běžné pracovní doby v daném období. Nárok na dovolenou se u DPČ řídí podobnými pravidly jako u běžného pracovního poměru. Za každý odpracovaný den vám tak náleží poměrná část dovolené, a to i v případě, že pracujete jen několik hodin týdně. Konkrétní délka dovolené se vypočítává podle počtu odpracovaných dnů a výše vašeho úvazku. Důležité je vědět, že dovolená se u DPČ nezaokrouhluje na celé dny, ale proplachuje se v poměru k odpracované době. Pokud tedy máte nárok na 5,5 dne dovolené, bude vám vyplaceno finanční ohodnocení za 5,5 dne vaší průměrné mzdy. V případě ukončení DPČ máte nárok na proplacení poměrné části nevyčerpané dovolené.

Evidence odpracovaných hodin

Pro vyplácení dovolené v rámci dohody o provedení práce je klíčové vést evidenci odpracovaných hodin. Tato evidence je důležitá nejen pro správné určení nároku na dovolenou, ale také pro případnou kontrolu ze strany úřadů. Zákoník práce nestanovuje přesnou formu evidence odpracovaných hodin u dohody o provedení práce. Zaměstnavatel si tak může zvolit způsob evidence, který mu nejvíce vyhovuje. Mezi nejčastější formy patří docházkový list, elektronická evidence docházky nebo zápisy v deníku prací. Důležité je, aby zvolená forma evidence umožňovala jasně a přehledně určit rozsah odpracované doby. V evidenci by měly být uvedeny datum výkonu práce, počátek a konec pracovní doby a celkový rozsah odpracované doby. Na základě údajů z evidence odpracovaných hodin se následně vypočítává nárok na dovolenou.

Dovolená se v případě dohody o provedení práce neposkytuje, místo ní se sjednává náhradní volno v délce odpovídající odpracované době.

Radomír Novotný

Náhrada mzdy za dovolenou

U dohody o provedení práce se s dovolenou setkáváme trochu jinak než u klasického pracovního poměru. Protože odměna se u dohody o provedení práce nepočítá jako mzda, ale jako odplata za provedenou práci, neexistuje zde náhrada mzdy za dovolenou v pravém slova smyslu. Nicméně i když pracujete na dohodu o provedení práce, máte ze zákona nárok na dovolenou. Za každou odpracovanou hodinu vám vzniká nárok na 0,2 hodiny dovolené, minimálně však na 2 týdny dovolené za rok. Důležité je zmínit, že dovolená se u dohody o provedení práce neproplácí, pokud se nedohodnete s zaměstnavatelem jinak. V praxi to znamená, že pokud si chcete vzít dovolenou, nebudete v té době dostávat žádnou odměnu.

Čerpání dovolené na DPP

Dohoda o provedení práce, zkráceně DPP, je oblíbená forma krátkodobé výpomoci. Co se ale stane, když si potřebujete během DPP vzít volno? Máte na dovolenou nárok? Odpověď je ano, i na DPP vám vzniká nárok na dovolenou, a to poměrnou částí. Za každý odpracovaný den, kdy odpracujete alespoň 4 hodiny, vám náleží 0,4 hodiny dovolené. To znamená, že pokud pracujete na DPP celý měsíc a odpracujete 20 dní po 8 hodinách, máte nárok na 6,4 dne dovolené (20 dní 0,4 hodiny/den / 8 hodin/den). Důležité je pamatovat, že dovolená se nezaokrouhluje nahoru, ale vždy se počítá přesně. Nárok na dovolenou vám vzniká až po odpracování 180 hodin u jednoho zaměstnavatele v kalendářním roce. Do této doby si můžete vzít neplacené volno po domluvě se zaměstnavatelem.

Dovolená vs. Dohoda o provedení práce
Vlastnost Zaměstnanec Dohoda o provedení práce
Nárok na dovolenou Ano Ne přímo, ale lze dohodnout placené volno
Výpočet dovolené Podle délky pracovního poměru a počtu odpracovaných dní/hodin Není aplikovatelné

Dohoda o čerpání dovolené

Dohoda o provedení práce s sebou nenese nárok na dovolenou v pravém slova smyslu. Zaměstnanec pracující na základě této dohody si totiž neplatí sociální pojištění v plné výši, a proto mu nenáleží ani placené volno jako u klasického pracovního poměru. To ale neznamená, že si nemůže vzít volno. Zaměstnanec se se zaměstnavatelem může dohodnout na neplaceném volnu, a to i v době, kdy by mu u klasického pracovního poměru náležela dovolená. Důležité je, aby byla tato dohoda písemná a podepsaná oběma stranami. V opačném případě by mohlo dojít k nedorozuměním a sporům. Informace o neplaceném volnu by měly být součástí dohody o provedení práce, popřípadě v dodatku k této dohodě.

Překážky v práci a dovolená

V rámci dohody o provedení práce (DPP) máte jako zaměstnanec nárok na dovolenou, i když se jedná o specifický typ pracovního poměru. Nárok na dovolenou vzniká, pokud odpracujete alespoň 10 směn v měsíci u jednoho zaměstnavatele. Za každou odpracovanou směnu vám pak náleží poměrná část dovolené. Výpočet je jednoduchý: počet odpracovaných dnů se vydělí počtem pracovních dnů v roce a vynásobí se zákonným nárokem na dovolenou, což je 4 týdny. Pokud tedy pracujete na DPP a splňujete podmínky pro vznik nároku na dovolenou, informujte se u svého zaměstnavatele o detailech čerpání. Je důležité znát svá práva a povinnosti, abyste si mohli naplánovat odpočinek a zároveň dodržet všechny zákonné podmínky.

Ukončení DPP a dovolená

Dohoda o provedení práce, zkráceně DPP, je oblíbená forma krátkodobé výpomoci. Co se ale děje s dovolenou, když DPP končí? I když se v rámci DPP dovolená nezaznamenává do evidence jako u klasického pracovního poměru, nárok na ni vzniká. Za každý odpracovaný den, kdy odpracujete alespoň 4 hodiny, vám náleží 2 dny dovolené. Pokud tedy DPP trvá například 3 měsíce a vy pracujete 4 dny v týdnu, máte nárok na zhruba 20 dní dovolené. Důležité je, že dovolenou je nutné vyčerpat do konce DPP, jinak nárok na ni zaniká. V případě ukončení DPP má zaměstnanec nárok na proplacení nevyčerpané dovolené. Výše náhrady se vypočítá jako průměrný denní výdělek.

Propustit zaměstnance na DPP

Dohoda o provedení práce (DPP) je specifickým typem pracovního poměru, který s sebou nese některé odlišnosti oproti klasickému pracovnímu úvazku. Jednou z otázek, která vyvstává, je problematika dovolené. Zaměstnanec pracující na DPP má nárok na dovolenou, avšak její délka se liší od klasického pracovního poměru. Zatímco u běžného pracovního poměru činí dovolená minimálně 4 týdny, u DPP se dovolená počítá poměrně k odpracované době. Na každých 21 odpracovaných dnů připadá jeden den dovolené. Pro výpočet dovolené je tedy klíčové evidovat odpracované dny. Zaměstnavatel má povinnost vést evidenci odpracované doby a na základě této evidence následně vypočítat nárok na dovolenou.

Nejčastější dotazy k dovolené na DPP

Dohoda o provedení práce, zkráceně DPP, je oblíbená forma krátkodobé brigády. Co se ale týče dovolené, panuje mezi lidmi často nejistota. Mám na dovolenou při DPP nárok? Odpověď zní ano, i když pracujete na DPP, máte ze zákona nárok na dovolenou. Kolik dní dovolené mi náleží? Na rozdíl od běžného pracovního poměru, kde se dovolená počítá v dnech, u DPP se počítá v hodinách. Za každých odpracovaných 180 hodin máte nárok na 12 hodin dovolené. Jak je to s proplacením dovolené na DPP? Dovolená se u DPP neproplácí. V případě ukončení DPP, před vyčerpáním dovolené, vám nevzniká nárok na proplacení nevyčerpané dovolené.

Publikováno: 21. 11. 2024

Kategorie: práce