Jiří Krejčík: Filmy s nezapomenutelným hercem

Jiří Krejčík Filmy

Počátky u divadla

Jiří Krejčík, jeden z nejvýznamnějších českých filmových a divadelních režisérů, nezačal svou kariéru za kamerou, ale na divadelních prknech. Jeho cesta k filmu vedla přes jeviště, kde získával cenné zkušenosti a budoval si svůj osobitý styl.

Po studiích na dramatickém oddělení Pražské konzervatoře v roce 1943 nastoupil Krejčík do Horáckého divadla v Třebíči. Později prošel divadly v Jihlavě a Olomouci, než v roce 1949 zakotvil v Brně. Zde strávil dvanáct let v Zemském divadle (dnes Národní divadlo Brno), kde se vypracoval na uznávaného divadelního režiséra.

V té době se soustředil především na inscenace klasických dramat, například Shakespeara, Čechova nebo Dostojevského. Jeho divadelní tvorba se vyznačovala důrazem na psychologii postav, silným hereckým projevem a precizním zpracováním detailů. Tyto prvky se později staly charakteristickými i pro jeho filmovou tvorbu.

Ačkoliv Krejčík debutoval filmem "Slepice a kostelník" již v roce 1950, jeho filmová kariéra nabrala na obrátkách až po příchodu do Prahy v roce 1961. Zkušenosti z divadelního prostředí mu však poskytly pevný základ pro práci s herci a budování dramatického napětí, což se odrazilo v kvalitě jeho filmů. Mezi nejznámější snímky Jiřího Krejčíka patří "Vyšší princip", "Svatba jako řemen", "Pension pro svobodné pány" nebo "Hra o jablko".

První filmové role

Jiří Krejčík, jeden z nejvýznamnějších českých filmových režisérů, se na plátnech poprvé objevil v rolích, které mu hned na začátku kariéry předurčily jeho budoucí směřování. Jeho první filmové role byly spíše epizodní, ale i tak dokázal upoutat pozornost diváků i kritiky.

Jednou z jeho prvních rolí byla postava studenta ve filmu "Cesta ze stínu" z roku 1948, kde si zahrál po boku Karla Högera. I když se jednalo o malou roli, Krejčík v ní dokázal projevit svůj talent a cit pro detail.

V roce 1949 si zahrál ve filmu "Vstanou noví bojovníci", který režíroval Jiří Weiss. Zde ztvárnil postavu mladého komunisty, který se zapojuje do boje proti fašismu. I když se jednalo o propagandistický film, Krejčíkova role byla hodnocena kladně.

Tyto první filmové zkušenosti mu pomohly získat cenné kontakty a zkušenosti, které později zúročil ve své režisérské kariéře. Jeho filmy, jako například "Svatba v Káni", "Vyšší princip" nebo "Pension pro svobodné pány", patří k tomu nejlepšímu, co česká kinematografie nabízí. Jiří Krejčík se tak stal nejen skvělým režisérem, ale i hercem, který zanechal v českém filmu nesmazatelnou stopu.

Spolupráce s Chytilovou

Jiří Krejčík, jeden z nejvýznamnějších českých filmových režisérů, spolupracoval s celou řadou talentovaných tvůrců. Mezi nimi zaujímá výjimečné místo Věra Chytilová, ikona československé nové vlny. Jejich umělecké cesty se protnuly hned dvakrát, a to na filmech "Ovoce stromů rajských jíme" (1969) a "Hra o jablko" (1976).

Zatímco "Ovoce stromů rajských jíme" režírovala Chytilová a Krejčík se na filmu podílel jako scenárista, "Hra o jablko" vznikla pod jeho režijní taktovkou a Chytilová se ujala scénáře. Obě díla nesou nezaměnitelný rukopis obou tvůrců a představují fascinující příklad tvůrčí synergie. V "Ovoce stromů rajských jíme" se snoubí Chytilové vizuální invence s Krejčíkovým smyslem pro psychologické nuance, "Hra o jablko" zase těží z Chytilové schopnosti zachytit absurditu všedního života a Krejčíkova mistrovství v práci s herci.

Spolupráce Krejčíka a Chytilové, ačkoliv relativně krátká, zanechala v české kinematografii nesmazatelnou stopu. Oba filmy patří k vrcholům jejich tvorby a dodnes fascinují diváky svou originalitou a nadčasovostí.

Sláva s Menzelem

Jiří Krejčík, to jméno rezonuje českou kinematografií zlatým písmem. Ať už jako režisér nebo scenárista, zanechal nesmazatelnou stopu. Jeho filmy, často ve spolupráci s legendami jako Jan Werich či Miloš Forman, patří k pilířům naší filmografie. Vzpomeňme na "Svatbu jako řemen", kde Krejčíkova režie dodala Werichovu a Suchého humoru nezapomenutelnou vizuální podobu. Nebo na Menzelův oscarový debut "Ostře sledované vlaky", kde Krejčík působil jako dramaturg. Právě spolupráce s Jiřím Menzlem je kapitolou sama o sobě.

Krejčík s Menzelem sdíleli vášeň pro tragikomické příběhy s lidským rozměrem. Společně pracovali na scénáři k filmu "Rozmarné léto", kde Menzel geniálně převedl Vančurovu poetiku na filmové plátno. Krejčíkův vliv je v Menzelových raných filmech nepopiratelný. Oba tvůrci dokázali s lehkostí a humorem reflektovat absurditu tehdejší doby. Jejich filmy baví i po letech a právem patří k tomu nejlepšímu, co česká kinematografie dala světu.

Charakteristické role

Jiří Krejčík, to jméno rezonuje českou kinematografií už desítky let. Jeho filmy, ať už jako režiséra nebo herce, nesou nezaměnitelný rukopis a často se v nich objevují určité charakteristické role, které jako by byly pro Krejčíkův styl stvořené.

Často se setkáváme s postavami obyčejných lidí, chybujících, ale zároveň lidských a sympatických, kteří se potýkají s útrapami všedního života. Vzpomeňme na jeho filmy jako "Svatba jako řemen" nebo "Pension pro svobodné pány", kde mistrně vykresluje drobné radosti i strasti obyčejného člověka.

Krejčík se ale nebál ani náročnějších témat a silných ženských hrdinek, které se dokázaly postavit osudu. Příkladem může být film "Vyšší princip", kde podal strhující obraz statečnosti a odhodlání vzepřít se bezpráví.

Ať už šlo o komedie, dramata nebo historické filmy, Jiří Krejčík dokázal dát každé postavě hloubku a pravdivost. Jeho filmy tak i po letech oslovují diváky napříč generacemi a zanechávají v nich trvalý dojem.

Komediální talent

Jiří Krejčík byl mistrem mnoha žánrů, ale jeho komediální talent si zaslouží zvláštní pozornost. S lehkostí a nadhledem dokázal vystihnout komické situace i charaktery, a to s notnou dávkou laskavého humoru. Jeho filmy, ať už se jedná o bláznivé komedie jako „Svatba jako řemen“ nebo satirické kousky jako „Pension pro svobodné pány“, baví diváky napříč generacemi.

Krejčík uměl mistrně pracovat s herci a z jejich komického talentu dokázal vytěžit maximum. Jeho filmy jsou plné nezapomenutelných postav a hlášek, které zlidověly. Kdo by neznal roztržitého profesora z filmu „S tebou mě baví svět“ nebo svérázné obyvatele penzionu v podání hvězdného obsazení?

Filmy s Jiřím Krejčíkem v komediálním žánru jsou důkazem, že humor má v českém filmu silnou tradici. Jeho filmy jsou nadčasové a i po letech dokáží rozesmát a potěšit diváky všech věkových kategorií.

Dramatické herectví

Jiří Krejčík byl mistrem v zachycení syrové krásy a emocionální hloubky lidského prožitku. Jeho filmy se vyznačují silnými hereckými výkony, které diváka vtáhnou do děje a donutí ho prožívat osudy postav s nimi. Krejčík dával hercům velký prostor pro improvizaci a hledání vlastního výrazu, což vedlo k autentickým a nezapomenutelným kreacím.

V jeho filmech se objevovala plejáda tehdejších hereckých hvězd, které pod jeho vedením dosahovaly vrcholných výkonů. Vzpomeňme například na Josefa Kemra v dramatu "Vyšší princip" nebo na Zdeňka Štěpánka ve filmu "Svojtka & Co.". Krejčík dokázal z herců dostat to nejlepší a vytvořit tak nezapomenutelné filmové postavy, které se vryly do paměti diváků.

Jeho filmy se vyznačují důrazem na psychologii postav a jejich vzájemné vztahy. Krejčík se nebál zobrazovat složité lidské osudy a temné stránky lidské povahy. Jeho filmy jsou tak nadčasové a oslovují diváky i po letech od svého vzniku.

Televizní tvorba

Jiří Krejčík patří k nejvýznamnějším postavám české filmové a televizní tvorby. Jeho filmy, jako například "Svatba jako řemen", "Vyšší princip" nebo "Pension pro svobodné pány", se staly klasikou a dodnes si je s oblibou připomínáme. Krejčík ale nebyl jen filmovým režisérem, významně se zapsal i do historie televizní tvorby.

Pro televizní obrazovky natočil řadu inscenací, televizních filmů a seriálů. Mezi divácky nejúspěšnější patří bezesporu seriál "Třicet případů majora Zemana", na kterém se podílel jako umělecký vedoucí. Seriál mapující osudy příslušníka SNB od druhé světové války do 70. let se stal fenoménem a dodnes budí emoce. Krejčík režíroval také několik epizod tohoto seriálu.

Kromě "Majora Zemana" natočil Krejčík pro televizi i další pozoruhodné tituly. Za zmínku stojí například televizní film "Slečna se šibřinkami" s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli, psychologické drama "Podivný pán" nebo adaptace Čapkovy povídky "Vražda v hotelu Excelsior". Krejčíkova televizní tvorba je stejně jako jeho filmy charakteristická precizním řemeslným zpracováním, silnými hereckými výkony a nadčasovými tématy.

Ceny a ocenění

Jiří Krejčík patří k nejvýznamnějším postavám české kinematografie a jeho filmy získaly řadu cen a ocenění, a to jak v České republice, tak i v zahraničí. Jeho filmy se vyznačují silným příběhem, skvělou prací s kamerou a hereckými výkony. Mezi nejvýznamnější ocenění patří Zlatý lev z filmového festivalu v Benátkách za film Vyšší princip z roku 1959. Tento film, natočený podle povídky Jana Drde, se stal symbolem odporu proti nacismu a dodnes patří k nejpůsobivějším českým filmům. Dalším významným oceněním je Cena za režii na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech za film Svatba jako řemen z roku 1967. Tato komedie, v níž si zahrál i slavný francouzský herec Philippe Noiret, je dodnes považována za jednu z nejlepších českých komedií. Krejčík byl také oceněn za celoživotní dílo, a to například Českým lvem v roce 1995 a Cenou Karla Čapka v roce 2002. Jeho filmy jsou dodnes oblíbené a patří k tomu nejlepšímu, co česká kinematografie dala světu.

Odkaz Jiřího Krejčíka

Jiří Krejčík zanechal v české kinematografii nesmazatelnou stopu. Jeho filmy, ať už jde o dramata, komedie nebo pohádky, se staly nedílnou součástí naší kultury. Kdo by neznal Svatbu jako řemen, Pension pro svobodné pány nebo legendární komedii Čtyři vraždy stačí, drahoušku? Krejčíkův rukopis je nezaměnitelný – mistrovská práce s kamerou, smysl pro detail a cit pro výběr herců. Právě herecké obsazení je další silnou stránkou jeho filmů. Spolupracoval s těmi největšími hvězdami – Jiřinou Bohdalovou, Milošem Kopeckým, Rudolfem Hrušínským, Vlastimilem Brodským a mnoha dalšími. Krejčík jim dokázal dát prostor a vytvořit nezapomenutelné filmové postavy. Jeho filmy baví diváky už několik generací a stále neztrácejí na své nadčasovosti. Jiří Krejčík byl bezpochyby jedním z nejvýznamnějších českých filmových režisérů a jeho odkaz bude žít dál.

Publikováno: 22. 06. 2024

Kategorie: herci

Autor: Margareta S.

Tagy: jiří krejčík filmy | filmy s jiřím krejčíkem