Kouzelný svět Marie Poledňákové: Filmy, které pohladí po duši
- Život a kariéra Marie Poledňákové
- Počátky v Československé televizi
- Průlom s filmem Jak vytrhnout velrybě stoličku
- Série Babičky a její fenomén
- Další úspěšné komedie (S tebou mě baví svět)
- Charakteristické prvky tvorby
- Vliv na českou kinematografii
- Dědictví a neutuchající popularita
- Ceny a ocenění
- Zajímavosti ze zákulisí natáčení
- Vzpomínky kolegů a herců
- Význam pro českou kulturu
- Filmografie Marie Poledňákové
- Inspirace pro budoucí generace filmařů
Život a kariéra Marie Poledňákové
Marie Poledňáková, narozena v roce 1941 ve Strakonicích, se nesmazatelně zapsala do srdcí diváků svými laskavými a humornými filmy. Její tvorba, charakteristická vřelým humorem a citlivým pohledem na mezilidské vztahy, oslovila široké publikum napříč generacemi. Mezi její nejznámější filmy patří komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) a Jak dostat tatínka do polepšovny (1978), které se staly kultovními a dodnes baví diváky všech věkových kategorií. Oba filmy s nezapomenutelnými dětskými hrdiny Tomášem Holým a Janou Preissovou v hlavních rolích se zaměřují na rodinné trable a touhu po úplné rodině. Později natočila neméně úspěšné snímky S tebou mě baví svět (1982) a Líbáš jako Bůh (2009), které potvrdily její talent pro zachycení atmosféry všedního života s humorem a nadhledem. Filmy Marie Poledňákové se vyznačují optimistickým vyzněním a vírou v lidskou dobrotu. Její tvorba je důkazem, že i zdánlivě obyčejné příběhy z každodenního života se s notnou dávkou humoru a pochopení pro lidské slabosti mohou stát nadčasovými filmovými díly.
Počátky v Československé televizi
Marie Poledňáková, královna československé filmové komedie, nezačala svou kariéru na stříbrném plátně, ale v televizi. Její první krůčky vedly do České televize, tehdy ještě Československé televize, kde se brzy prosadila svým talentem a smyslem pro humor. Právě zde, v prostředí televizní tvorby, začala psát scénáře a režírovat své první filmy a seriály. Mezi nimi i dodnes milované tituly jako "Lístek do památníku" nebo "Jak vytrhnout velrybě stoličku". Tyto rané filmy s nezaměnitelným rukopisem Marie Poledňákové si rychle získaly srdce diváků a položily pevné základy pro její budoucí úspěchy. Později se sice přesunula k celovečerním filmům, ale televizní tvorba pro ni navždy zůstala důležitou součástí její kariéry.
Název filmu | Rok vydání | Hlavní téma |
---|---|---|
S tebou mě baví svět | 1982 | Rodinná dovolená na horách |
Jak dostat tatínka do polepšovny | 1978 | Vztah otce a dcery |
Líbáš jako Bůh | 2009 | Láska a vztahy ve středním věku |
Průlom s filmem Jak vytrhnout velrybě stoličku
Marie Poledňáková se stala fenoménem české kinematografie. Její filmy, často označované jako "rodinné", oslovily diváky napříč generacemi. Za svůj úspěch vděčí nejen poutavým příběhům a skvělým hereckým výkonům, ale také schopnosti vystihnout atmosféru a problémy tehdejší doby. Průlom v její kariéře znamenal film Jak vytrhnout velrybě stoličku z roku 1977. Příběh svobodné matky a jejího syna, kteří se snaží najít ideálního tatínka, si získal srdce diváků i kritiky. Film se stal kasovním trhákem a odstartoval éru "poledňákovských" komedií, které baví diváky dodnes. Mezi nejznámější filmy Marie Poledňákové patří bezesporu trilogie o rodině Homolkových, S tebou mě baví svět nebo Líbáš jako Bůh.
Série Babičky a její fenomén
Marie Poledňáková se nesmazatelně zapsala do srdcí diváků především svou legendární trilogií o rodině Homolkových a neméně populární sérií o svérázné Babičce. Zatímco Homolkovi bavili humorem z každodenního života, Babička s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli přinesla na plátna kin pohádkovou atmosféru a nadčasový příběh o střetu generací. Filmy o Babičce, natočené podle knižní předlohy Boženy Němcové, si získaly oblibu pro svůj humor, dojemné momenty a nezapomenutelné herecké výkony. Postavy jako Viktorka, Barunka, paní kněžna či roztržitý dědeček se staly ikonickými a jejich hlášky zlidověly. Fenomén Babičky tkví v její schopnosti oslovit malé i velké diváky a nabídnout jim zábavu i zamyšlení nad důležitými hodnotami, jako jsou rodina, láska a tradice.
Další úspěšné komedie (S tebou mě baví svět)
Po obrovském úspěchu filmu "Jak dostat tatínka do polepšovny" se Marie Poledňáková stala synonymem pro kvalitní rodinnou zábavu. Její další filmy, ač se nesetkaly s tak masivní diváckou odezvou, si stále držely vysoký standard a potvrdily její talent pro zachycení každodenních radostí a strastí obyčejných lidí.
Snímek "S tebou mě baví svět" z roku 1982, v němž si zahrála plejáda tehdejších hvězd jako Julius Satinský, Václav Postránecký a Pavel Nový, sice vsadil na jinou atmosféru než předchozí "polepšovna", ale humoru a lidskosti si ponechal vrchovatou míru. Příběh tří kamarádů, kteří se rozhodnou utéct před manželkami a dětmi na pánskou jízdu do hor, je i po letech zábavný a v mnohém nadčasový.
Poledňáková zkrátka uměla točit filmy, na které se dalo dívat s celou rodinou a u kterých se člověk zasmál i zamyslel. A to je umění, které nestárne.
Filmy Marie Poledňákové jsou jako teplé buchty s povidly - voňavé, sladké a vždycky potěší.
Božena Černá
Charakteristické prvky tvorby
Tvorba Marie Poledňákové se vyznačuje silným důrazem na rodinu, vztahy a každodenní život. Její filmy jsou často komediemi, které s humorem a nadhledem zobrazují radosti i strasti obyčejných lidí. Poledňáková se ve svých dílech nevyhýbá ani vážnějším tématům, vždy je však zpracovává s citem a pochopením. Typickým rysem jejích filmů je optimistický pohled na svět a víra v lidskou dobrotu. Poledňáková se proslavila především svými komediemi, které se staly nedílnou součástí české kinematografie. Mezi nejznámější patří trilogie Slunce, seno…, S tebou mě baví svět a Jak dostat tatínka do polepšovny. Tyto filmy se vyznačují vtipnými dialogy, nezapomenutelnými postavami a chytlavou hudbou.
Vliv na českou kinematografii
Marie Poledňáková zanechala v české kinematografii nesmazatelnou stopu. Její filmy, často komedie s prvky satiry, bavily diváky napříč generacemi. Snímky jako S tebou mě baví svět nebo Jak dostat tatínka do polepšovny se staly kultovními a jejich hlášky zlidověly. Poledňáková dokázala ve svých filmech vystihnout atmosféru tehdejší doby a s humorem a nadhledem reflektovat běžné starosti a radosti obyčejných lidí. Její filmy tak nejsou jen zábavou, ale i cenným dokumentem své doby. Poledňáková navíc do české kinematografie přivedla řadu dětských herců, kteří se později stali hvězdami filmového plátna.
Dědictví a neutuchající popularita
Filmy Marie Poledňákové se nesmazatelně zapsaly do srdcí diváků napříč generacemi. Její komedie, často s hořkosladkým nádechem, s humorem a nadhledem reflektují běžné životní situace a trable, čímž si získaly nadčasovou oblibu. Snímky jako S tebou mě baví svět, Jak dostat tatínka do polepšovny nebo Jak vytrhnout velrybě stoličku se staly kultovními a jejich hlášky zlidověly. Poledňáková ve svých filmech mistrně pracovala s dětskými herci, kteří se stali miláčky publika a jejichž repliky se dodnes s oblibou citují. Její filmy se staly nedílnou součástí české filmografie a dodnes baví diváky v televizi i na filmových plátnech. Svým laskavým humorem, optimismem a vřelým pohledem na mezilidské vztahy nám Marie Poledňáková zanechala dílo, které si bezpochyby uchová své kouzlo i pro další generace.
Ceny a ocenění
Filmy Marie Poledňákové se nesetkaly jen s obrovskou diváckou popularitou, ale získaly si i uznání filmové kritiky a řadu ocenění. Její komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) a Jak dostat tatínka do polepšovny (1978) s Tomášem Holým a Františkem Němcem v hlavních rolích získaly srdce diváků napříč generacemi a staly se kultovními snímky. Za zmínku stojí i ocenění z MFF v Monte Carlu, kde si S tebou mě baví svět (1982) vysloužil Cenu za režii. Tento film, jenž humorně a zároveň citlivě zobrazuje strasti a radosti rodin na horách, se stal fenoménem a dodnes patří k nejoblíbenějším českým komediím. Poledňáková za svou tvorbu obdržela řadu cen a uznání, včetně Ceny za celoživotní dílo od Českého lva a Medaile Za zásluhy, kterou jí udělil prezident republiky.
Zajímavosti ze zákulisí natáčení
Natáčení filmů Marie Poledňákové bylo vždycky proslulé příjemnou atmosférou a humorem, který se přeléval i mimo kamery. Herečka Jana Preissová vzpomínala, jak náročné pro ni bylo udržet vážnou tvář během natáčení scén s Tomášem Holým v komedii „Jak vytrhnout velrybě stoličku“. Jeho improvizace a vtípky prý rozesmály vždycky celý štáb. Zajímavostí je, že Tomáš Holý nebyl zdaleka jediným dětským hercem, se kterým Poledňáková ráda spolupracovala. Ve filmu „S tebou mě baví svět“ si zahrála hned trojice malých rošťáků, kteří režisérce a celému štábu dávali pořádně zabrat. Natáčení na horách si vyžádalo nejednu veselou příhodu, ať už šlo o útěky před sněhovými koulemi nebo o ztracené rukavice ve sněhových závějích. I přes drobné komplikace a dětské hry se však natáčení neslo v přátelském duchu a dodnes na něj všichni zúčastnění s úsměvem vzpomínají.
Vzpomínky kolegů a herců
„Marie byla neuvěřitelně pracovitá a zároveň vždycky plná optimismu,“ vzpomíná na režisérku herečka Ivana Andrlová, která si zahrála ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. „Na place panovala uvolněná atmosféra, i když se točila náročná scéna. Marie dokázala děti rozesmát a zároveň z nich dostat ten nejlepší herecký výkon.“
Herečka Veronika Žilková, která se objevila ve filmu S tebou mě baví svět, dodává: „Marie měla dar vidět v lidech to dobré. Dokázala napsat scénáře, které byly vtipné, ale zároveň hluboce lidské a dojemné. Její filmy baví diváky už několik generací a věřím, že to tak bude i nadále.“
Režisér Zdeněk Troška, který s Marií Poledňákovou několikrát spolupracoval, vyzdvihuje její profesionalitu a smysl pro detail: „Marie byla perfekcionistka, ale zároveň vždycky otevřená novým nápadům. Na natáčení vzpomínám jako na jedno z nejkrásnějších období mé kariéry.“
Význam pro českou kulturu
Filmy Marie Poledňákové se nesmazatelně zapsaly do srdcí českých diváků a staly se nedílnou součástí české kultury. Její komedie s laskavým humorem a nadhledem, ale zároveň s přesahy do vážnějších témat, oslovily široké spektrum diváků napříč generacemi. Poledňáková ve svých filmech dokázala vystihnout atmosféru a mentalitu české společnosti, a to s humorem sobě vlastním. Díky tomu se její filmy staly nadčasovými a dodnes baví diváky v televizi i na filmových plátnech. Snímky jako S tebou mě baví svět, Jak dostat tatínka do polepšovny nebo Copak je to za vojáka... zlidověly a hlášky z nich se staly běžnou součástí slovníku mnoha Čechů. Poledňáková ve svých filmech nezapomínala ani na dětského diváka, pro kterého vytvořila nezapomenutelné postavy a příběhy. Její filmy tak v mnohém formovaly dětství několika generací a zanechaly v nich nesmazatelnou stopu.
Filmografie Marie Poledňákové
Marie Poledňáková, to je jméno, které rezonuje s generacemi filmových fanoušků. Její tvorba, charakteristická laskavým humorem a vhledem do každodenního života, zanechala v české kinematografii nesmazatelnou stopu. Kdo by neznal S tebou mě baví svět, komedii, která se stala doslova kultovní záležitostí? Příběh tří tatínků a jejich potomků na zimní chalupě si získal srdce diváků napříč generacemi. Stejně tak Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny, dojemné příběhy malého Vaška toužícího po tatínkovi, patří k stálicím televizního vysílání. Poledňáková ale netočila jen pro dětské publikum. Snímek Líbáš jako Bůh s Oldřichem Kaiserem a Kamilou Magálovou v hlavních rolích si získal srdce diváků romantickým příběhem a inteligentním humorem. Její filmy, ač žánrově rozmanité, spojuje cit pro příběh, silné postavy a nadčasová témata, jako je rodina, láska a přátelství.
Inspirace pro budoucí generace filmařů
Filmy Marie Poledňákové, jako jsou S tebou mě baví svět, Jak dostat tatínka do polepšovny nebo Jak vytrhnout velrybě stoličku, se staly nedílnou součástí české filmografie a pro mnohé generace představují symbol bezstarostného dětství a rodinné pohody. Tyto filmy se vyznačují vtipnými dialogy, sympatickými postavami a nadčasovými tématy, která oslovují diváky napříč generacemi. Poledňáková ve svých filmech dokázala s lehkostí a humorem zobrazit každodenní radosti i starosti obyčejných lidí, a právě tato autenticita je jedním z důvodů, proč jsou její filmy dodnes tak oblíbené. Pro budoucí generace filmařů představuje tvorba Marie Poledňákové cenný zdroj inspirace. Její filmy ukazují, že i s jednoduchými prostředky a bez zbytečných efektů lze natočit snímek, který si získá srdce diváků a stane se filmovou klasikou. Poledňáková dokázala, že klíčem k úspěchu je poutavý příběh, silné postavy a upřímné emoce, které dokáží oslovit publikum bez ohledu na věk.
Publikováno: 14. 11. 2024
Kategorie: herci