Slovenský rap dobývá českou scénu: Fenomén za hranicemi roste
- Historie slovenského rapu od 90. let
- Průkopníci žánru Rytmus a Kontrafakt
- Vliv amerického hip hopu na scénu
- Významná vydavatelství a labely na Slovensku
- Nejúspěšnější slovenští rappeři současnosti
- Charakteristické znaky slovenského rapu
- Vztah s českou rapovou scénou
- Moderní trendy a budoucnost žánru
- Důležité slovenské hip hopové festivaly
- Propojení rapu s populární hudbou
Historie slovenského rapu od 90. let
Slovenský rap se zrodil v devadesátkách a to pořádně od podlahy. Skupina Kolektiv tehdy vystřelila první rapovou pecku A ty? a tím vlastně odpálila celou lavinu, která se valí dodnes.
Bratislavská parta z Toxic Funk pak v půlce devadesátek pořádně zamíchala kartami. Vec & Zverina pod jejich křídly rozjeli něco, co tu ještě nebylo. A když v roce 1997 nastoupili Trosky, bylo jasné, že slovenský rap už nikdy nebude jako dřív.
Pak přišel rok 2003 a s ním bomba jménem Kontrafakt. Jejich první album E.R.A. bylo jako blesk z čistého nebe - najednou tu byla produkce světové úrovně a texty, co měly koule. Rytmus, Ego a Anys se stali doslova modlami slovenského rapu.
Underground mezitím jel svojí vlastní cestou. Názov Stavby nebo H16 přinesli svěží vítr a nebáli se experimentovat. Spolupráce s českou scénou pak byla jako když spojíte dva světy - vznikla z toho spousta parádních projektů.
Nultá léta přinesla sólové hvězdy jako Majk Spirit, který nejdřív válel s H16 a pak vystřelil ještě výš. Jeho Nový človek v roce 2011 ukázal, že slovenský rap má světovou úroveň.
Dneska je slovenská rapová scéna pestrá jak duha. Mladá krev jako Separ, Strapo nebo Dalyb posouvají hranice tam, kde by to dřív nikdo nečekal. A holky? Ty už dávno dokázaly, že rap není jen klučičí záležitost.
Z undergroundu se stal mainstream jako bič. Rappeři dneska plní O2 areny a jejich tracky válcují rádia. Díky moderním technologiím a sociálním sítím může každý talentovaný umělec prorazit z vlastního pokoje. A že je těch talentů požehnaně!
Průkopníci žánru Rytmus a Kontrafakt
Když se řekne slovenský rap, většině z nás okamžitě naskočí jména Rytmus a Kontrafakt. A není divu - tihle borci doslova překopali celou slovenskou hudební scénu.
Patrik Rytmus Vrbovský začal v devadesátkách úplně od píky. S drsným hlasem a ještě drsnějšími texty si postupně vybudoval respekt, o kterém se většině rapperů může jen zdát. Jeho styl? Nezaměnitelný. Jeho flow? Legendární.
Kontrafakt vtrhli na scénu v roce 2001 jako uragán. Rytmus, Ego a DJ Anys společně dokázali něco neskutečného - posunuli laťku slovenského rapu do úplně jiných výšin. Jejich první album E.R.A. v roce 2003 bylo jako blesk z čistého nebe. Najednou tu byl rap, který mluvil lidem přímo do duše a přitom nešetřil kritikou společnosti.
Když pak Rytmus v roce 2006 dropnul Bengoro, bylo jasné, že tohle není jen další rapové album. Namíchal v něm slovenštinu s romštinou a angličtinou tak šikovně, že vznikl úplně nový jazyk slovenského rapu. A co je nejlepší? Začali ho poslouchat i lidi, kteří předtím rap nemuseli.
Kontrafakt přinesl do hry i prvotřídní vizuál. Jejich klipy? Naprostá bomba na svou dobu. Díky nim se hip hopová estetika dostala do mainstreamu, aniž by ztratila svou autentičnost.
Co je ale možná nejdůležitější - propojili českou a slovenskou scénu způsobem, který tu předtím nebyl. Spolupráce s Supercrooo nebo PSH otevřela dveře mezi oběma zeměmi a pomohla vytvořit unikátní československou rapovou kulturu.
Dneska? Jejich odkaz žije dál. Noví rappeři na nich stavějí, inspirují se jimi, ale hlavně - díky nim mají kde a jak tvořit. Vyšlapali cestičku, po které může kráčet každý, kdo má co říct.
Slovenský rap je jako proud řeky Váh, divoký a nespoutaný, plný příběhů a emocí, které se valí přes všechny překážky a mění krajinu slovenské hudby
Dominik Horváth
Vliv amerického hip hopu na scénu
Slovenská rapová scéna vyrostla z ulic devadesátých let jako mladší sestra amerického hip hopu. Ulice Bratislavy, Košic a dalších měst se tehdy začaly plnit mladými lidmi v širokých kalhotách a s kšiltovkami, kteří hltali každou novinku ze zámoří.
Pamatujete si ještě na ty časy, kdy jsme všichni napjatě poslouchali Rytmuse, Ega a Veca? Tihle průkopníci slovenského rapu přinesli do našich končin něco úplně nového. Jasně, zpívali slovensky, ale ten groove, ten styl - to všechno mělo americkou DNA.
Zatímco v Americe se rapovalo o gangsterském životě a drsných ulicích, naši borci vyprávěli příběhy z paneláků, ze sídlišť, o životě po pádu komunismu. A právě v tom byla ta krása - vzali něco cizího a udělali z toho něco naše, slovenské.
Producenti jako Wich nebo Grimaso se naučili kouzlit se samplingem jako ti nejlepší američtí mágové. Míchali staré slovenské melodie s hip hopovými beaty a vytvářeli tak unikátní zvuk, který nešlo zaměnit s ničím jiným.
A ty videoklipy! Z černobílých amatérských záběrů se staly profesionální produkce. Najednou jsme viděli naše rapery před luxusními auty, v značkovém oblečení, ale pořád s tím specifickým slovenským charakterem.
Internet pak všechno změnil ještě víc. Mladí umělci mohli sledovat americkou scénu v přímém přenosu, inspirovat se, učit se. Ale něco se mezitím změnilo - už to nebyla slepá kopie, ale tvůrčí dialog.
Dneska? Slovenský rap stojí pevně na vlastních nohách. Když posloucháte Gleba nebo Boy Wondera, slyšíte sebevědomé umělce, kteří si váží kořenů, ale nebojí se jít vlastní cestou. Rapují o našich problémech, našich radostech, našem životě.
Je to jako když dítě vyroste a postaví se na vlastní nohy - slovenský rap dospěl, ale nikdy nezapomněl, odkud přišel. A to je přesně tak, jak to má být.
Významná vydavatelství a labely na Slovensku
Na slovenské rapové scéně to už roky pořádně žije! Tvoj Tatko Records od roku 2008 válcuje underground scénu a díky nim jsme mohli slyšet syrové tracky od Čis T nebo DMS. Jejich práce není jen o vydávání muziky - dávají šanci mladým parťákům ukázat, co v nich je.
Když se řekne Grimaso Records, každému naskočí jména jako Rytmus nebo Ego. Tihle borci to prostě umí - od nahrávání přes klipy až po našlapané koncerty. Kolik nezapomenutelných momentů slovenského rapu vzniklo právě tady?
H16 Production začínali jako domovská základna H16, ale časem se z nich stal pořádný label. Jejich zvuk poznáte na první dobrou - čistý, profi, světový. Není divu, že si k nim našli cestu mazáci jako Majk Spirit.
Underground scéně kraluje Rukahore Records. Tady se s ničím nemažou - jedou hardcore rap jak má být, žádné pozlátko. Drží tu pravou hip hopovou kulturu při životě, za což jim patří respekt.
Milion Plus sice vyrostl v Čechách, ale na Slovensku je jako doma. Spojují oba břehy řeky Moravy a dělají to zatraceně dobře. Díky jejich know-how se slovenští rappeři prosazují i za hranicemi.
Real Name Records zase dává šanci fresh talentům. Berou mladé rappery pod křídla a učí je, jak to v music businessu chodí. A nesmíme zapomenout na nové vlny jako Blendwerk nebo Homeboy Records - přinášejí svěží vítr a nové nápady.
Tahle pestrá směsice labelů dělá slovenský rap tím, čím je - živým, autentickým a stále se vyvíjejícím žánrem. Každý z nich přidává svůj vlastní koření do tohoto hutného hip hopového guláše.
Nejúspěšnější slovenští rappeři současnosti
Slovenská rapová scéna dneska válí jako nikdy předtím. Ego je prostě mašina - když vydá novou desku, okamžitě letí na vrchol a lístky na jeho koncerty zmizí rychleji než ranní rohlíky. Jeho charakteristický styl a přímočaré texty si zamilovali jak teenageři, tak jejich rodiče.
Když se řekne slovenský rap, většině se vybaví Rytmus. Už přes dvacet let je to prostě král. Krstný Otec není jen album, to je učebnice moderního slovenského rapu. S Kontrafaktem pak položil základy, na kterých dneska staví celá nová generace.
Separ je jako švýcarský nůž - zvládne všechno. Jednou natočí track o životě na ulici, pak zase vyprodukuje hit pro jiného umělce. Jeho texty jsou jako výstřižky ze života - syrové, pravdivé a trefné.
Gleb přinesl do slovenského rapu nový vítr. Míchá žánry jako barman drinky a výsledek? Parádní koktejl, který chutná čím dál víc lidem. Gauč Storytelling ukázal, že být jiný se vyplácí.
Majk Spirit je takový rapový chameleón - umí se přizpůsobit jakémukoliv stylu. Jeden den rapuje s tvrdou crew, druhý den natáčí rádiový hit s popovou hvězdou.
Mladá krev Pil C si svojí drzostí a upřímností vysekal cestu až na vrchol. Rapuje o věcech, které mladí prožívají každý den - a proto mu tak věří. Dame zase přidal do mixu svůj specifický melodický styl.
Kali je živým důkazem, že z ulice se dá dostat až na výsluní. Z undergroundových začátků se vypracoval mezi elitu, koncertní haly praská ve švech a jeho klipy mají víc views než obyvatel menšího města.
Za tím vším stojí i borci za mixákem - DJ Wich, Maiky Beatz nebo Grimaso dělají ten zvuk, co zná každý. Díky sociálním sítím a streamování se slovenský rap dostal tam, kde nikdy nebyl - do světa, kde může každý experimentovat a posouvat hranice žánru dál.
Charakteristické znaky slovenského rapu
Slovenský rap má svoje jedinečné kouzlo, které nikde jinde nenajdete. Když slyšíte ty typické slovenské dialekty a nářečí v textech, hned víte, že tohle může být jedině ze Slovenska. Je to jako když posloucháte příběh vyprávěný někým z vedlejší vesnice - autentický, syrový a bez příkras.
Naši východní sousedé se nebojí říct věci na rovinu. V textech často narážíte na palčivé společenské problémy - od korupce po sociální nerovnosti. Však to znáte - jeden rapper vypráví o životě na sídlišti v Petržalce, druhý kritizuje politiky za jejich prázdné sliby.
Co dělá slovenský rap tak výjimečným, je jeho zvuk. Představte si klasický hip-hopový beat smíchaný s fujaru nebo elektronickými prvky. Zní to možná divně, ale funguje to dokonale. Je to jako když babička uvaří tradiční halušky, ale přidá do nich něco nového - prostě to sedne.
Rapová komunita na Slovensku drží při sobě jako rodina. Nezáleží na tom, jestli jste z Košic nebo Bratislavy - když máte co říct, najdete si svoje místo. Na battlových akcích potkáte začínající umělce vedle ostřílených veteránů, všichni si navzájem fandí.
Dnešní slovenský rap už dávno není jen o nahrávání na koleně v garáži. Klipy vypadají profesionálně, koncerty jsou napěchované energií. Ale to hlavní zůstává - upřímnost a svoboda tvorby. Žádné kompromisy kvůli velkým labelům.
Když slovenský rapper otevře pusu, většinou to stojí za to. Někdy to může být drsné, jindy vtipné, ale vždycky je to ze života. Uslyšíte odkazy na slovenskou historii, místní zvyky nebo aktuální kauzy. Je to jako sedět s kamarádem u piva a poslouchat, co ho skutečně trápí nebo těší.
Mladá generace rapperů přináší svěží vítr. Míchají staré s novým, experimentují na sociálních sítích, ale nezapomínají na svoje kořeny. Vzniká tak něco unikátního - moderní slovenský rap, který si zachovává svoji duši.
Vztah s českou rapovou scénou
Rapová scéna u nás a na Slovensku je jako jedna velká rodina. Už od poloviny devadesátek spolu čeští a slovenští rappeři makají na společných projektech - a nejde jen o nějaké náhodné spolupráce. Vzpomeňme třeba na legendární spojení Rytmuse s Orionem z PSH, který odstartoval lavinu dalších česko-slovenských projektů.
Dneska už je úplně běžné potkat slovenské MCs na českých festivalech a naše borce zase na akcích u našich východních sousedů. A nejde jen o koncerty - spousta slovenských rapperů nahrává u nás ve studiích a spolupracuje s našimi producenty. Je to vlastně docela přirozené, když si uvědomíte, jak si jsou naše jazyky blízké.
Hodně slovenských rapperů dokonce míchá češtinu do svých textů, což fanoušci na obou stranách hranice berou naprosto v pohodě. Tenhle trend odstartoval Kontrafakt a od té doby je to běžná věc.
Hip-hopová média u nás i na Slovensku drží prst na tepu obou scén. Vznikají společné kompilace, dokumenty o rapu, a když se něco děje na jedné straně hranice, hned se o tom ví i na té druhé.
V poslední době se rozjíždí čím dál víc společných labelů. Je super vidět, jak se scény navzájem podporují - čeští rappeři hostují na slovenských albech a naopak. Vznikají tak unikátní tracky, který by jinak nevznikly.
Společná historie našich zemí se promítá i do textů. Řešíme podobný problémy, máme podobný zkušenosti, a možná právě proto si tak dobře rozumíme. Česko-slovenská rapová komunita je prostě důkaz toho, že hudba nezná hranice.
Moderní trendy a budoucnost žánru
Slovenský rap už dávno není jen o klasických beatech a jednoduchých rýmech. Scéna se nám mění přímo před očima a míří k něčemu mnohem zajímavějšímu. Když si pustíte současné tracky, uslyšíte mix trapu, cloud rapu a experimentálních zvuků, které by před pár lety na slovenské scéně nikdo nečekal.
Charakteristika | Slovenský rap | Český rap |
---|---|---|
Počátek žánru | 1991 | 1984 |
První významný interpret | Rytmus | Lesík Hajdovský |
Hlavní jazyk | Slovenština | Čeština |
Významné labely | Tvoj Tatko Records | BiggBoss |
Hlavní centrum | Bratislava | Praha |
Publikováno: 16. 04. 2025
Kategorie: společnost