Oceněné filmy, které musíte vidět!
Nejlepší filmy roku
Filmový rok 2023 nám přinesl řadu skvělých snímků napříč žánry. Mezi favority kritiků i diváků se vyšvihl akční thriller "Jan Žižka" s Benem Fosterem v hlavní roli, který nabídl svěží pohled na legendu českých dějin. Milovníci komedií ocenili inteligentní humor snímku "Mimořádná událost", zatímco fanoušci sci-fi se nemohli nabažit vizuálně ohromujícího spektáklu "Duna". Za zmínku stojí také silné drama "Ztracená dcera" s oscarovou Olivií Colman v hlavní roli. Ať už preferujete jakýkoli žánr, rok 2023 vám jistě nabídl nezapomenutelné filmové zážitky.
Oscarové triumfy
Čeští filmaři a umělci se mohou pyšnit několika Oscary. Prvním Čechem, který získal toto prestižní ocenění, byl Jiří Trnka za krátký animovaný film „Císařův slavík“ v roce 1949. Další významný úspěch přišel v roce 1965, kdy Miloš Forman získal Oscara za nejlepší režii filmu „Lásky jedné plavovlásky“. V roce 1984 si sošku Oscara odnesl i kostýmní výtvarník Theodor Pištěk za film „Amadeus“. Naposledy se z Oscara radoval Jan Svěrák, a to v roce 1996 za film „Kolja“, který zvítězil v kategorii nejlepší cizojazyčný film.
Evropské filmové ceny
Evropské filmové ceny (EFA) jsou filmová ocenění udělovaná každoročně Evropskou filmovou akademií od roku 1988. Ceny, známé také jako „evropské Oscary“, oceňují excelenci v evropské kinematografii v různých kategoriích, včetně nejlepšího filmu, režie, hereckých výkonů a scénáře. Cílem cen je propagovat a oslavovat evropskou kinematografii a podporovat talenty v tomto odvětví. Slavnostní předávání cen se koná každý druhý rok v Berlíně, v ostatních letech se pak střídá v různých evropských městech. Mezi nejúspěšnější filmy v historii Evropských filmových cen patří „Zkáza“ (2006), „Láska“ (2012) a „Chlast“ (2020).
České filmové ceny
České filmové ceny, známe je také jako České lvy, jsou nejprestižnějšími filmovými cenami udělovanými v České republice. Každoročně je uděluje Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) za počiny v oblasti kinematografie. Ceny se udělují v mnoha kategoriích, včetně nejlepšího filmu, režie, scénáře, hereckých výkonů a dalších. První ročník Českých lvů se konal v roce 1994 a od té doby se staly významnou událostí českého filmového průmyslu. Slavnostní ceremoniál předávání cen je vždy velkolepou událostí, která přitahuje pozornost médií i veřejnosti.
Ocenění za režii
Ocenění za režii je filmová a televizní cena, která se uděluje režisérovi za jeho práci na filmu nebo televizním pořadu. Režisér je zodpovědný za celkovou uměleckou vizi filmu, včetně hereckých výkonů, kamery, střihu a hudby. Mezi nejprestižnější ceny za režii patří Oscar za nejlepší režii, Zlatý glóbus za nejlepší režii a Cena BAFTA za nejlepší režii. V České republice se uděluje Český lev za nejlepší režii.
Herecké výkony oceněny
Herecké výkony v nejnovějším filmu režiséra Jana Svěráka „Betlémské světlo“ sklízí zaslouženou chválu od kritiků i diváků. Zdeněk Svěrák v roli laskavého dědečka Josefa je přesvědčivý a dojemný zároveň. Jeho přirozenost a humor dodávají filmu lehkost a nadhled. Tereza Ramba jako svérázná Dorotka vnáší do děje svěží vítr a energii. Její komediální talent zde září naplno. Oba herci spolu harmonicky ladí a vytváří na plátně sympatický a uvěřitelný pár.
Vizuální stránka filmu
Film se může pochlubit úchvatnou kamerou, která bravurně zachycuje jak rozlehlé scenérie, tak intimní detaily. Hra světla a stínu dodává každému záběru hloubku a atmosféru. Kostýmy a kulisy jsou propracované do nejmenších detailů a věrně dokreslují historickou dobu, ve které se film odehrává. Vizuální stránka filmu je pastvou pro oči a diváka vtáhne do děje od prvních minut.
Hudba a zvuk ve filmu
Hudba a zvuk hrají ve filmu klíčovou roli a dotváří celkovou atmosféru a emoce. Soundtrack, ať už orchestrální nebo elektronický, dokáže podtrhnout napětí, romantiku nebo smutek scény. Zvukové efekty, jako jsou kroky, výstřely nebo šumění listí, zase dodávají realismu a vtahují diváka do děje. Správná kombinace hudby a zvuku dokáže z obyčejného filmu udělat nezapomenutelný zážitek. Představte si třeba horor bez děsivých tónů a vrzajících dveří - ztratil by na působivosti. Stejně tak romantická komedie by bez chytlavé melodie a zvuků polibků nebyla ono.
Dokumentární filmy oceněny
Na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech sklidily dokumentární filmy zasloužený obdiv. Ocenění za nejlepší dokument si odnesl snímek "Hlasy ticha", který citlivě mapuje život neslyšících v České republice. Zvláštní uznání poroty pak získal film "Na hraně zítřka", jenž se zabývá problematikou migrace. Diváci i kritici se shodli, že dokumentární tvorba letos dosáhla vysoké úrovně a nabídla silné divácké zážitky.
Oblíbené filmy diváků
Na vrcholu žebříčku nejoblíbenějších filmů se dlouhodobě drží nestárnoucí klasiky jako "Pelíšky" od Jana Hřebejka, které si získaly srdce diváků svým humorem a nostalgickou atmosférou. Mezi stálice patří i pohádky Zdeňka Trošky, například "Princezna ze mlejna" nebo "Zlatovláska", které baví malé i velké diváky. Oblíbené jsou také akční komedie s hereckou dvojicí Rowan Atkinson a Pierre Richard, jejichž groteskní humor rozesměje nejednoho diváka.
Publikováno: 16. 06. 2024